Hlavní navigace


Obsah

Festival v kostce (28. 4. 2012)

Z mainstreamu vybočující Hranaři (26. 4. 2012)

Já Krobot aneb Okresní přebor (25. 4. 2012)

Začalo to Škodovkou a Škodovkou to také skončilo (24. 4. 2012)

Petr Šabach na Finále představil novou knihu (24. 4. 2012)

Renesance Kaťáků v přímém přenosu – Rock života (23. 4. 2012)

Příjemné posezení s nejčtenějším českým autorem (23. 4. 2012)  

Kino pod otevřeným nebem spustilo svůj denní program, navíc gratis! (23. 6. 2012)

Plzeňské Cannes zahájeno (22. 4. 2012)

 

Úvodník: Co dokáže film?


V éře filmu se vyskytly snad už všechny žánry a ty co se ještě neobjevily, tak neuteče mnoho času a budou tu také. Důležité je zmínit, že film dokáže a co si myslím, že by mělo být jeho záměrem, vyvolat emoce, ať pozitivní nebo negativní a nějaký soucit s postavami, respektive hrdiny na plátně. Stačí si představit, co dokázaly „oživlé obrázky“ bratří Lumiérů, ve scéně, kdy do stanice vjíždí vlak. Div, že někdo neutekl ze zděšení a překvapení zároveň, ze sálu.

Já se považuji za objektivního diváka, který hodnotí filmy prakticky bez emocí, ale i přesto, že se na filmy snažím dívat racionálně, existují snímky, které ve mne dokážou vyvolat emoce, abych pak o právě zhlédnutém počinu ještě chvíli přemýšlel. Za exkluzivního tvůrce v současném světě kinematografie považuji Christophera Nolana a zejména jeho dílo Počátek, protože natolik geniální a propracované dílo z režisérského i scénáristického pohledu, se jen tak nevidí.

V Čechách se za posledních, řekněme 15 let, vyrojilo mnoho takzvaných tragikomedií, ale ty až na pár světlých výjimek upadly v zapomnění. Můj, osobně nejlépe hodnocený film v onom zmíněném časovém rozmezí a koneckonců i mimo něj, jsou bezesporu Pelíšky. Myslím, že je zbytečné zmiňovat proč. Tento film dokázal vyprodukovat takové kvantum špičkových a kultovních hlášek, že mnohé z nich používám i v běžném životě.

Další rozměr v tom, co film dokáže, dává v dnešní době trojrozměrný pohled. Ať zmíním Avatar od Camerona nebo Huga od Martina Scorseseho. Tyto filmy podlé mého jako jedni z mála dokázaly využít 3D v maximálních možnostech a díky této technologii dokázali diváka vtáhnout do děje úplně celého bez proplánovaných klišé, jako jsou věčně „vyletující“ předměty z plátna, jak to v zoufalství a s vidinou ještě většího zisku dělají tvůrci letních popcornových záležitostí.

Abych se ale vrátil k původní myšlence. Film by měl vyvolávat ony zmiňované emoce, které člověk pocítí subjektivně sám v sobě. Měl by umět navodit dojem, že zrovna tato postava je kladna o zrovna tato je záporná. Tento fakt, ale není, myslím si, stěžejní. Jako divácky zajímavější se dá považovat právě ten film, kde nějaká postava je napsána, tak aby divák si onoho hrdinu postavil buď na kladnou, nebo naopak na zápornou stranu a s postavou se sžil. Tohoto umění jsem si v poslední době všiknul v seriálu z produkce HBO Boardwalk Empire, kdy jsem po dobu obou sezón fandil jedné postavě, která se v posledním díle druhé řady ukázala jako být silně záporná – Nucky Thompson, kterého brilantně, ale maximálně sofistikovaně ztvárnil Steve Buscemi.

Film by také, a což je asi jeho jeden z jeho hlavních atributů, měl umět dokázat na sebe vydělat a co je zajisté záměrem producentů, náklady na film co nejvíce překonat!

Bohužel i Čechy a Češi obecně jsou národ, který u filmů nerad přemýšlí a tak kinosálům, co se týče návštěvností, vládnou výplachy, jako je například Kameňák a jemu podobné exempláře filmové nevkusu. Já si rád u filmu zapřemýšlím, nevyhledávám jednoduché americké komedie a často dávám přednost evropským filmům. Rád si v sobě zhodnotím jednotlivé role, pokud mne zaujaly, jak kdo kterou situaci a postavu zahrál. Dostávám se pak nejednou do rozporu s recenzenty. Mám prostě svůj osobitý názor. Zajímavé je pročítat negativní komentáře třeba na CSFD a srovnávat je se svými postřehy. Tvůrci by častokrát měli být rádi i za negativní postoje, protože jak se říká, moc chvály škodí.


Recenze, postřehy a další články Aleše Malára budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede