Hlavní navigace


Obsah

Spojení Plzně a Finále stále funguje (28. 4. 2012)

Nevím jak vy, ale já jsem ostražitý (24. 4. 2012)

O Poupatech aneb Teď trochu vážně (24. 4. 2012) 

 

Úvodník: Co dokáže film?


Film je zcela fascinující prostředek, který dokáže, že jedinec se může transformovat do jiné osoby, místa či času. Nejedná se však pouze o stroj času. Stejnou mírou je to i prostředek k nahlédnutí do jiné hlavy, duše a osobnosti. Přesně tak jako to bylo ve filmu V kůži Johna Malkoviche.  Film je jakousi branou do jiného světa. Může nás vzít na exkurzi do různých dimenzí. Ukazuje nám strach, vášeň, naději, zoufalství atd.

Někteří lidé si to možná neuvědomují, ale film nás dokáže změnit, protože nám nastavuje zrcadlo. Nutí nás něco prožít a poté to reflektovat. „Udělal bych to jinak?“, „Bylo to správně?“ atd. Film tím, že nám ukazuje osudy, pocity, osobnosti jiných, v nás může otevřít řadu našich zapadlých Pandořiných skříněk. Díky tomu, že nám ukazuje jiné, nám vlastně ukazuje alternativní vizi nás samotných. Takový jsem mohl být, kdyby …

Film dokáže, co nedokáže žádná jiná umělecká forma kromě divadla. Když v kinosále zhasnou světla a pustí film, dostanu možnost být někdo jiný, být v jiné době, odsunout svojí osobnost a začít myslet a cítit jinak, než jak jsem to dělal. Potom film skončí a já jsem zase já. Ovšem obohacený o jiné perspektivy, které jsem neměl. Stal jsem se bohatším.

Tak to dokáže film.


Recenze, postřehy a další články Filipa Molnára budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede