Hlavní navigace


Obsah

Poslední zápas Pepika Hnátka (25. 4. 2012)

Řehořkův Signál (24. 4. 2012)

Film z prostředí romské osady (23. 4. 2012)

 

Úvodník: Co dokáže film?

 


Po náročném dni přijdu domů. Po prvním jasném kroku k lednici rovnou ulehám k obrazovce. Co si pustím? Film je ideální příležitost k prohloubení pocitů ve Vašem aktuálním rozpoložení. Cítím se osamělý a nemám náladu to měnit, protože se mi tento stav líbí, pustím si film, jehož žánr mé pocity prohloubí, ještě více mne naplní a donutí mě se více zamyslet nad mojí situací.


Film je podle mého názoru oknem do lidské duše. Dokáže Vám ji otevřít a spolu s různými charaktery, které ve filmu objevíte, Vám dokáže pomoci nalézt nové možnosti či východiska z Vašeho aktuálního rozpoložení. Krásný případ je, když film spojí dva lidi. Když dva lidé společně sledují film, ne zřídkakdy se stane, že se v něm dvojice shlédne. Každý snad zná ten moment, kdy skvělý film nedokoukal, kvůli skvělým okamžikům se svým partnerem. Dokážete si snad představit milování se při sledování Televizních novin, nebo indického pólo na slonech? Já tedy rozhodně ne. Film umí krásně bořit bariéry. Již se mi několikrát stalo, že jsem rozhovor s pro mě zajímavou osobou zachránil převedením tématu ke kinematografii. Nejlepší na tom je, že v tomto případě, stejně jako alkohol, dokáže film bořit rozdíly jak jazykové, sociální, tak i věkové.

Film je podle mého jedním z nejmocnějších médií, které člověk vytvořil. Dokáže člověka rozesmát, dokáže ho přimět k slzám. Dokáže mu přivodit infarkt, či slast při vnímání všemi smyslovými vjemy. Dokáže ho i pořádně naštvat po vyhození 130 korun za neskutečnou blbost, která se v traileru tvářila jako snímek roku. A znám opravdu málo věcí, které nám tyto pocity mohou dát. A nejlepší z nich je FILM.


 

Recenze, postřehy a další články Gabriela Kováče budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede