Hlavní navigace


Obsah

Jedna ruka netleská (25. 4. 2012)

Cigán (23. 4. 2012)

 

Úvodník: Co dokáže film?


Funkce filmu i jeho účely, i když mohou být pro každého různé, nám může napovědět doslovný překlad slova „film“. Původ tohoto slova je řecký a v přeneseném slova smyslu znamená oživení, nebo oživování. Film znovu vlévá život do příběhů a událostí, se kterými se setkáváme, a zároveň pomáhá vytvářet ty příběhy a události, které si z celého srdce přejeme. Právě kvůli tomu si ho velice cením a vzdávám mu poklonu.

Představte si, že jste si vybrali nějaký film, a vydali jste se na něj do kina. Pohodlně se usazujete, prohlížíte si sál a vidíte kolem sebe spoustu lidí. Všichni jsou umlčeni prvními náznaky děje na filmovém plátně. Najednou se před vámi začne rýsovat příběh a postava, se kterou se ztotožňujete. Připadá vám to, jako kdyby někdo vzal všechny vaše chyby, klady, a Vaše nitro a ukázal ho všem těm lidem kolem vás. Můžete se tak podívat na svůj život z celkem objektivního hlediska, a když budete odcházet, budete vědět jen vy a film (a ten to nikomu neprozradí), že ten člověk, kterého si některý divák zamiloval a některý ho zavrhnul, jste právě vy. Přijde mi to jako určitá očista, kterou film vykonal za nás.

Samozřejmě popsaná situace je jen jednou z mnoha dalších, které při sledování filmu zažijeme. Můžeme se inspirovat, můžeme lehce zčervenat při choulostivých scénách, můžeme se smát se slzami v očích a v neposlední řadě se můžeme zachvět strachem. Záleží jen na nás, na co máme zrovna náladu.

A negativní stránky filmu..? Je jich mnoho. Nemůže za ně však sám film, ale lidé, kteří nepochopili, z jakého důvodu tu film je, a celkově ani z jakého důvodu jsou tu oni.

Recenze, postřehy a další články Moniky Kolářové budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede