Hlavní navigace


Obsah

Jedna ruka netleská (25. 4. 2012)

Cigán (23. 4. 2012)

 

Úvodník: Co dokáže film?


Funkce filmu i jeho účely, i když mohou být pro každého různé, nám může napovědět doslovný překlad slova „film“. Původ tohoto slova je řecký a v přeneseném slova smyslu znamená oživení, nebo oživování. Film znovu vlévá život do příběhů a událostí, se kterými se setkáváme, a zároveň pomáhá vytvářet ty příběhy a události, které si z celého srdce přejeme. Právě kvůli tomu si ho velice cením a vzdávám mu poklonu.

Představte si, že jste si vybrali nějaký film, a vydali jste se na něj do kina. Pohodlně se usazujete, prohlížíte si sál a vidíte kolem sebe spoustu lidí. Všichni jsou umlčeni prvními náznaky děje na filmovém plátně. Najednou se před vámi začne rýsovat příběh a postava, se kterou se ztotožňujete. Připadá vám to, jako kdyby někdo vzal všechny vaše chyby, klady, a Vaše nitro a ukázal ho všem těm lidem kolem vás. Můžete se tak podívat na svůj život z celkem objektivního hlediska, a když budete odcházet, budete vědět jen vy a film (a ten to nikomu neprozradí), že ten člověk, kterého si některý divák zamiloval a některý ho zavrhnul, jste právě vy. Přijde mi to jako určitá očista, kterou film vykonal za nás.

Samozřejmě popsaná situace je jen jednou z mnoha dalších, které při sledování filmu zažijeme. Můžeme se inspirovat, můžeme lehce zčervenat při choulostivých scénách, můžeme se smát se slzami v očích a v neposlední řadě se můžeme zachvět strachem. Záleží jen na nás, na co máme zrovna náladu.

A negativní stránky filmu..? Je jich mnoho. Nemůže za ně však sám film, ale lidé, kteří nepochopili, z jakého důvodu tu film je, a celkově ani z jakého důvodu jsou tu oni.

Recenze, postřehy a další články Moniky Kolářové budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

DIVÁCKÁ CENA ZA NEJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON

HLASUJTE ZDE!
Divácká cena
Adam Mihál získal diváckou cenu
za roli ve snímku Můj pes Killer vloni.
 

DÁMY, NEMÁTE CO NA SEBE?

Street market