Hlavní navigace


Obsah

Nevím jak vy, ale já jsem ostražitý

 

Nevím jak vy, ale já jsem si posledních pár let vybudoval k českým filmům značnou ostražitost. Množství nezajímavých filmů bylo prostě příliš velké a seznam českých “komedií“, které humor neviděly ani z rychlíků, by vydal na několik stránek. Proto když jsem dostal lístek na novou českou komedii Probudím se včera, radostí jsem zrovna nejásal. Na csfd.cz jsem se navíc dozvěděl, že se jedná o sci-fi komedii. Moje předpojatost eskalovala k panice. Nechápejte mě špatně – vím, že čeští filmaři dokáží tvořit vynikající sci-fi komedie (např. Pane, vy jste vdova!, Zabil jsem Einsteina, pánové... apod.), ovšem tento režisér mě nenaplňoval důvěrou. Probudím se včera je teprve jeho druhým celovečerním filmem. Do kinosálu jsem proto sedal se značnými obavami a předem jsem si určil únikové cesty. Jsem však velmi rád, že mohu prohlásit, že mě film nutí můj názor přehodnotit.

Začněme však od toho nejdůležitějšího – děje. Ten se točí okolo gymnaziálního učitele češtiny Petra, který má problémy s opačným pohlavím – žádná s ním nevydrží, nebo přesněji žádnou si nedokáže udržet. Ve 40 letech Petr pochopí, že někde musí být zakopaný pes a rozhodne se problém řešit. Brzy přijde na to, že podstata je v tom, že je celou tu dobu zamilovaný do osoby, kterou 20 let neviděl, a to do své spolužačky z gymplu Elišky. Jak z toho ven? Petr jde na třídní sraz, ale ani zde svoji lásku nepotkává. Dostane se mu však rady. Tou je, aby se přidal jakožto “pokusný králík“ do projektu o cestování v čase s tím, že se musí jednat o dobu, kterou sám prožil. Petr neváhá a nechává se vpravit do svého 18tiletého já - do první poloviny roku 1989. Více sci-fi prvků neočekávejte.

Pokud patříte mezi diváky, kteří přímo nesnáší product placement ve filmech, tak prvních 20 minut budete trpět. Naštěstí jde o jediné negativum celého filmu. Pokud máte rádi Jirku Mádla v roli teenagerovských “ňoumů“, rozhodně nebudete jeho výkonem zklamáni. Mádl předvádí svůj standard a stále dokazuje, že umí diváky pobavit. Zejména si užijete chvíle, kdy Petr znovu poznává 80. léta, a to jak komunistický režim ovlivňuje chod gymnázia (hodiny ruštiny, občanky apod.). Vynikající komediální dvojku ve filmu představuje Svatopluk Skopal a Ljuba Krbová v roli Petrových rodičů, u kterých platí „co slovo to perla“. Milým překvapením pro mě byl herecký výkon Filipa Blažka, který byl takřka k nepoznání.

Odhoďte svoji ostražitost vůči českým komediím a rozhodně se běžte na Probudím se včera podívat. Film vás vrátí do 80. let a humornou formou vás donutí k sebereflexi (kontrast mezi touhami vašeho mladého já a realitou). Film má krásnou atmosféru a diváka pobaví, což je víc, než jsem od této komedie čekal.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede