Hlavní navigace


Obsah

Co dokázal festival? (28. 4. 2012)

Muži v naději (27. 4. 2012)

Terapie (27. 4. 2012)

Bastardi 2 (25. 4. 2012)

Labyrint (24. 4. 2012)

Čtyři slunce (23. 4. 2012) 

 

Úvodník: Co dokáže film?


On ji pohladil po tváři, ona jej políbila. On jí řekl: ,,Miluji tě.“ Ona se mu celá oddala, a to pod nejvzácnější rostlinou, kterou kdy svět stvořil. Vzácná semena stromu života dodávají energii, harmonii a lásku komukoliv, kdo dává lásku jemu.

Nejkrásnější scéna z filmu Avatar, podle mého názoru jednoho z nejlepších fenoménů Jamese Cameroona, který ztvárnil virtuální svět ,,mimozemšťanů“ a vybrousil jej bravurními efekty. To na mě udělalo ohromný dojem, film ve mně zanechal mnoho emocí a troufám si říci, že to byl jeden z nejlepších snímků, které jsem kdy viděla.

Film Avatar, může člověku nastínit duchovní realitu světa, ať už v ní věří či ne. Může v něm vyvolat emoce jako vzrušení, smích, obdiv, klid, něhu, radost, mír, lásku. U mnoho diváků na snímek reagovalo pozitivně, někteří možná na chvilku zapomněli na reálný svět a nechali se unášet science fiction, která jej dokonale nahrazovala. Na chvíli zapomněli na každodenní stres a spěch. Mnohé to může probudit k názoru, kam dnešní svět vůbec spěje.

V porovnání s filmy Zachraňte vojína Ryana nebo Habermannův mlýn, velice dobře ztvárněný český film, se může zdát, že krutá realita, která se odehrávala před několika málo desítkami let, ovlivnila mnoho, i současných, životů. To může být celkem frustrující.

Jiné filmy, seriály, dokonce i počítačové hry mohou v lidech vyvolávat, jejich skryté psychopatické povahy. Nebudeme zastírat, že třináctiletí vrazi svých rodičů či učitelek převážně v USA nečerpají od svých hlavních hrdinů. Ovšem pak nastává otázka, hodná pro jinou kapitolu, zda by se tyto typy filmů, her a pořadů měly být dětem přístupné?

Co tedy dokáže film? Domnívám se, že filmy ovlivňují naše životy, mnohdy pozitivně, ale také občas negativně, někdo při filmech prožívá osobní emoce, které by měl raději prožívat v soukromém životě a může se tím pádem od společnosti distancovat. Na druhou stranu dokumentární filmy či pořady mohou pomoci nejen nám, ale také například politické státní situaci. Položme si tedy otázku, chtěli byste žít ve světě bez filmů? Já nikoliv.

Recenze, postřehy a další články Nikol Valešové budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede