Hlavní navigace


Obsah

Zhodnocení festivalu (28. 4. 2012)

Zapletení (26. 4. 2012)

Tomáš Sedláček o filmech, ekonomii, filosofii, touze a možná i o něčem jiném (25. 4. 2012)

Autorské čtení: Petr Šabach (24. 4. 2012)

Liška v roli idiotů (23. 4. 2012)

Setkání s Vieweghem (23. 4. 2012)

3, 2,1 start! (22. 4. 2012)

 

Úvodník: Co dokáže film?


Film může dokázat všechno, nebo nic. Film dokáže rozesmát, rozčílit, rozplakat, anebo nás, i přes to, že se tomu občas bráníme, donutí přemýšlet… Dobrý film umí i to, po čem lidé od nepaměti touží – umí se stát nesmrtelným.

Nezáleží jen na samotném filmu, hereckém výkonu, filmové hudbě, ale také na momentálním rozpoložení diváka. Někdy se stane, že kvůli okolnostem není ani kvalitnímu filmu věnována dostatečná pozornost, nebo ho během jednoho promítání nepochopíme, a tak pro nás zůstane tento film nezajímavý a nemáme potřebu trávit svůj čas, abychom mu dali druhou šanci. Jindy Vás film „chytne“ natolik, že byste se na něj mohli dívat zas a znova a pokud ho vidíte se svými blízkými, přebíráte hlášky z tohoto filmu do Vašeho běžného slovníku.

Existují filmy, které, když je sledujete, považujete za nic neříkající, ale po čase si uvědomíte, že ve Vás něco z toho filmu stále zůstává – pocit, věta, myšlenka – zkrátka cokoliv. Při sledování filmů sice projevujeme momentální emoce, které v nás film vyvolává, ale to je jen maličkost ve srovnání se skutečností, že někde v naší mysli film žije i dlouho poté, co jsme ho měli možnost zhlédnout. Tomu říkám síla filmu. Také máte občas pocit, že jste se zrovna zachovali stejně jako nějaká filmová postava?


Recenze, postřehy a další články Zuzany Lechnerové budou zveřejňovány v průběhu festivalu.


Vyhledávání

CENA PLZNĚ 2015

DIVÁCKOU CENU ZÍSKALA ZA HERECKÝ VÝKON VE FILMU HANY HANA VAGNEROVÁ.

VAGNEROVÁ

 

KDO ZAVÍTAL
NA FINÁLE PLZEŇ?
 
Kdo přijede