Rozhovor s Mikem Reissem

Mike Reiss

Zajímá vás, jaký je jeden z geniálních mozků, podepsaných pod legendárním kresleným seriálem? Asi vás nepřekvapí, že scenárista Mike Reiss nejde pro fór daleko a že stejně jako Simpsonovi, ani on není dvakrát politicky korektní...

 

Jaký to je pocit, být jedním z festivalových porotců?

Je to pro mě příjemná změna. Denně vidím tak tři až čtyři filmy, ale obvykle vůbec nikoho nezajímá, co si o nich myslím!

 

Tématem festivalu je krimi. V Česku jsou momentálně velmi populární krimi seriály, je to v Americe stejné?

Prakticky v každém seriálu vysílaném v americké televizi najdete policisty, detektivy a koronery. Komediální seriály jsou výjimka. Jednou jsem dostal nabídku, vyvíjet komediální show o mafiánech, a odmítl jsem to. Nejsem schopný zločince romantizovat. Jsem ten vzácný případ, který nesnášel Sopranovy.

 

Takže asi nemáte žádný oblíbený krimi seriál? Co alespoň film?

Naopak, mám rád dobré krimi seriály. Sherlock s Benedictem Cumberbatchem, stejně tak Monk a Columbo patří k mým oblíbeným. Co se týče filmů, zbožňuji Kmotra, Scorseaseho Mafiány a Tarantinovy Gaunery. Ještě mám obzvlášť rád filmy o loupežích, jako Topkapi - to je chytrý film a není to krvák. Nesnáším takové filmy, které končí tím, že se v nich úplně všichni navzájem postřílejí, jako je to skoro ve všech Tarantinovkách a filmech bratří Coenů.

 

V rámci festivalu proběhne akce zaměřená na youtubery. Co si myslíte o fenoménu youtuberů? Sledujete na Youtube někoho?

Nesleduji žádné youtubové seriály ani kanály, ale Youtube miluji. Dostali jsme se do bodu, kdy byste mohla Youtube pro zábavu sledovat až do konce svého života. Mimochodem, pokud si vyhledáte „SIMPSONS MIKE REISS“, najdete tam hodiny a hodiny - mě. Strašně rád nahrávám videa. (Pozn. redakce: Je to pravda. Mike dokonce natočil exkluzivní video pozvánku na náš festival!)

 

Který film, anebo období českého filmu, máte nejraději?

Líbil se mi každý český film, který jsem viděl. Od Kolji, až po... Hm, vlastně je to jediný český film, který jsem viděl.

 

Už jste někdy byl v České republice?

Ano, a strávil jsem jedny obzvlášť kouzelné Vánoce v Praze.

 

Plzeň je známá jako město piva. Těšíte se, až ochutnáte místní pivo, anebo jste spíše vinař?

Na vaše pivo se rozhodně těším. Obzvlášť, pokud bude-li zadarmo. Hodnotím filmy lépe, když jsem opilý.

 

Píšete Simpsonovy, jeden z nejvtipnějších seriálů planety. Kam chodíte na nápady? Jste vtipný už od přírody?

Být vtipný je něco jako být vysoký - není to talent, prostě se s tím narodíte. Já byl vždycky takový a nemůžu s tím nic dělat. Mám jen velké štěstí, že existuje zaměstnání, ve kterém mi za to platí. Pokud bych se takhle narodil ve středověku, zavřeli by mě do blázince, anebo upálili na hranici.

 

Existují autoři, ke kterým přichází inspirace ve spánku. Jak jste na tom vy?

Jednou se mi zdála celá dětská knížka. Probudil jsem se uprostřed noci, sepsal to a hned zrána prodal. Byl z toho bestseller nazvaný „Kluk co vypadal jako Lincoln“.

 

Zdají se vám někdy vtipné scénkyči anekdoty?

Včera se mi zdál tenhle vtip: Češi dokázali už tolik úžasných věcí. Jedna Češka dokonce vydržela být patnáct let vdaná za Donalda Trumpa.

 

Napsal jste Můj život v ruinách pro Niu Vardalos z Tlusté řecké svatby. Jak vás ten příběh napadl?

Jeden rok jsme strávili spolu se ženou na cestách - účastnili jsme se asi tak tuctu autobusových výletů po celém světě. Jedním z nich byl ten vánoční výlet do Prahy. Potkal jsem tolik podivných postaviček, a poznal životy tolika turistických průvodců, že jsem o tom napsal povídku. Tu povídku odmítlo sedmatřicet časopisů! Já si i tak stále myslel, že má potenciál. Přepsal jsem ji do scénáře, o který okamžitě byl zájem a vznikl podle něj film. Je to dobrá lekce pro začínající autory - pokud na něčem skutečně tvrdě pracujete a věříte tomu, tak se toho nikdy nevzdávejte.

 

Máte rád romantické komedie?

Měl jsem, dokud jich Sandra Bullock nenatočila padesát v řadě a Matthew McConnaughey stovku. Totálně vyčerpali žánr. Teď už mají romantických komedií plné zuby i oni sami.

 

Co vás baví víc - práce producenta, nebo činnost scenáristy?

 

Já jsem ve skutečnosti jen scenárista. Jenže v Americe, pokud máte cokoli společného s televizí, tak vám říkají producent. Na Simpsonech pracuje sedmačtyřicet producentů. Všichni scenáristi jsou producenti, účetní jsou producenti; dokonce existuje jeden producent, jehož jméno se objevuje v závěrečných titulkách každý týden - a to už je rok po smrti. Nemusíte být ani naživu, abyste byli producenty!

 

Vypadá to, že máte opravdu rád animované projekty. Čím to?

Psal jsem hranou televizní tvorbu deset let, ale jak jsem jednou přešel k animaci, už u ní zůstanu. Animace vám umožňuje být mnohem kreativnější. Je svižnější, a do kratšího času tak nacpete mnohem více zábavy. Líbí se mi, že nemusíme stavět nové kulisy pro každou novou scénu. A co se týče herců - když používají jen své hlasy, jejich ego se nedostává ke slovu tolik, jako když hrají celým tělem.

 

Pokud byste byl animovaný, jak byste vypadal?

Jako postava ze Simpsonových? - asi takhle (viz obrázek). Musím přiznat, že vypadám docela legračně. Jsem jeden z těch vzácných případů, který vypadá lépe nakreslený než ve skutečnosti.

Sledujte nás na sociálních sítích
ThePay – Platba kartou Přijímáme tyto platební metody

Sledujte nás na sociálních sítích