30 let bez opony

30 let bez opony

Letošní výběr filmů v sekci Německé kino představí různé pohledy na „východ“ a „západ“ třicet let po pádu železné opony. Podmanivé lidské příběhy plné obav, přátelství, lásky a citu. Každy příběh je jiný, ale všechny společně jsou ovlivněny kulisou nekonečné hranice a jejího pádu.

 

Kompletní program sekce Německé kino najdete tady.

 

Tip na film od Stephana Kronmüllera

Tenhle německý film byste určitě měli vidět!

 

V rámci letošního festivalu Finále Plzeň budeme mít opět možnost zhlédnout několik nových německých filmů...

 

Jsem velmi rád, že má festival Finále německou sekci. Plzeňský festival získává tyto filmy většinou díky spolupráci se známým filmovým festivalem Cottbus.

Nabídka je tak kvalitní, že není snadné v ní najít favorita. Mě osobně nejvíce oslovil film: „The Land Over There“ („Drübenland“). Film představuje netradiční pohled dítěte na problematické okolnosti transformace NDR po převratu v roce 1989.

Hlavní hrdina filmu The Land Over There (režie Arne Kohlweyer) žije ve východní části Berlína a neustále slyší o jiné a lepší zemi „tam za zdí“. Najednou Berlínská zeď padne a on se snaží pochopit, co se právě stalo. Nikdo mu to ale nechce vysvětlit... Tento příběh umožňuje divákovi vcítit se do malého dítěte. Je zajímavé sledovat, jak se s novou situací vyrovnává.

Film mi připomíná tehdejší život mé vlastní rodiny. Moje děti byly v té době v podobném věku a ptaly se na mnoho věcí, na které jsme jako rodiče sami nedokázali odpovědět. Jedná se o krátký film, který líčí tuto situaci z pohledu obyčejných lidí. Považuji za velmi přínosné, že se autoři rozhodli zpracovat toto téma a zaznamenat ho pro budoucnost. Obzvlášť zajímavé pro mě bylo, jak věrně působily rekvizity a scény z této doby.

Přeji německé sekci festivalu, aby u filmových fanoušků opět vzbudila velký zájem.

 

Pane Kronmüllere, vaše firma zůstala plzeňskému filmovému festivalu věrná, sponzorujete ho navzdory krizi. Proč jste se tak rozhodli?

 

Zaprvé, jako firma vždycky držíme slovo, a zadruhé jsme se s „dobou koronovou“ naštěstí dosud vyrovnali dobře. Plzeňskou kulturu jsme nemohli nechat ve štychu. Po tolika letech se už cítíme být pevnou součástí festivalu. Jeho formát se nám moc líbí a už se ho nedokážeme vzdát. Mohu tajně zmínit, že nadšenci v Eurosoftwaru také točí filmy. Ale víc teď neprozradím.

Přečtěte si

Festivalové čtení - Magazín Finále Plzeň 2023

Nepřehlédněte

Milovníci kvalitní kávy a filmů pozor! Během Finále Plzeň od 22. do 27. září mají všichni držitelé festivalové akreditace slevu 10 % v naší partnerské kavárně Walter. Tak si mezi projekcemi skočte na něco dobrého. Zklamáni nebudete.